Konsola to niepozorny mebel, za którym stoi odległa historia, gdyż już w XV wieku niewielkie stoliki przyścienne o zmiennej funkcjonalności nazywano konsolami. Dopiero pod koniec zeszłego stulecia zyskały większą popularność. Stosowane były zazwyczaj w domostwach o ograniczonej przestrzeni. Charakteryzowały się blatem o niewielkich wymiarach i długim stelażem umożliwiającym korzystanie z położonych na nim rzeczy bez schylania się. W ubiegłym stuleciu mebel ten często służył jako niewielka toaletka i ustawiany był pod lustrem naściennym, ale również jako podstawka na kwiaty oraz inne drobiazgi. Początkowo popularne były bogato zdobione w stylu barokowym i rokoko, jednak pod koniec XIX i na początku XX wieku największą popularnością cieszyły się konsole minimalistyczne w domach mieszczan, gdzie metraż lokalu w kamienicy był znacznie ograniczony. W zależności od pomieszczenia, w jakim znajdował się ten mebel, pełnił różne funkcje – w sypialni pod lustrem lub w pokoju młodej panny często służył jako toaletka, w przedpokoju stanowił miejsce na drobiazgi lub stojak na kapelusze i rękawice, w salonie odgrywał rolę podstawki do roślin, figurek, szkatułek czy pamiątek, a w kuchni – podstawki pod stojący telefon lub na książki kucharskie. Ciężko wymienić wszystkie zastosowania konsoli ze względu na jej kompaktowe gabaryty oraz możliwość ulokowania praktycznie w każdym pomieszczeniu.
Konsole minimalistyczne – modny mebel do loftu i nie tylko
Moda na aranżację wnętrz z wykorzystaniem stolików przyściennych w ostatnich latach znacznie rozkwitła i cieszy się popularnością zwłaszcza w wystroju loftowym, gdzie szczególnym uznaniem cieszą się konsole minimalistyczne. Do pomieszczeń utrzymanych w stylu industrialnym najczęściej wybiera się te o ciężkich, masywnych blatach wykonanych z litego drewna w zimniejszych barwach oraz stelażu ze stali malowanej proszkowo na kolor czarny bądź szary. Takie konsole zazwyczaj posiadają dwie lub cztery, masywne nogi czy też dwie, cienkie płozy. Ich kształt jest prosty i surowy, blat – kwadratowy bądź prostokątny. Do takich aranżacji wybiera się najczęściej modele bez szuflad albo posiadające jedną lub dwie mniejsze. W aranżacjach industrialnych minimalizm i surowość to podstawa, dlatego też im prostsza konsola, tym lepiej. W takich wnętrzach najczęściej służy jako podstawka pod karafkę z wodą i szklanki, jakiś drobiazg czy jako niewielkie stanowisko pracy, zwłaszcza pod laptopa, w pełni zastępując biurko.
Oferta konsol minimalistycznych salonu meblowego Hugle
W ofercie naszego salonu meblowego znajduje się szeroki wybór konsol minimalistycznych produkowanych w Polsce. Meble są od razu gotowe do użycia, nie wymagają składania, dlatego po zakupie można bezproblemowo ustawić je w wybranym przez siebie miejscu. Szczególnie polecana jest stylowa konsola Jessheim na drobiazgi, umieszczona na płozach malowanych proszkowo na kolor czarny, minimalistyczna konsola Orland do wnętrz industrialnych, która posłuży zarówno jako półka na książki, jak i schowek na drobiazgi oraz skandynawska konsola Koga ze stalowymi płozami malowanymi proszkowo na kolor biały. Mebel ten idealnie nada się jako komfortowe stanowisko pracy z laptopem w roli głównej. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi propozycjami.