HÜGLE: meble industrialne, skandynawskie, nowoczesne meble ogrodowe – Hugle Warszawa

Czym jest fornir ?

CO TO JEST FORNIR?

Fornir jest naturalną okleiną, czyli cienkim „plastrem” drewna przyklejanym na powierzchnię płyty meblowej. Na powierzchnię naszych mebli stosujemy 0.6 mm grubość okleiny. W odróżnieniu od powierzchni sztucznych (czyli np. płyt melaminowanych) fornir zachowuje właściwości drewna.

NICZYM  DREWNO

Fornir, niczym drewno, jest  zróżnicowany pod względem kolorystyki, ubarwienia, jest czuły na działanie wilgoci i światła słonecznego. Meble fornirowane są zdecydowanie tańsze od mebli wykonanych w 100% z drewna, a dają podobny efekt estetyczny.

Fornir, podobnie jak drewno, wymaga bejcowania i lakierowania.

WYBARWIENIE MEBLI FORNIROWANYCH

W naszym sklepie internetowym istnieje możliwość zamówienia próbek fornirów. Są to mniejsze lub większe płytki pokryte okleiną wybranego rodzaju i wybarwioną kolorem wg. naszej receptury.

DLACZEGO KOLOR SIĘ ZMIENIA ?

Podstawową cechą forniru jest to, że wraz z upływem czasu jego kolor ulega zmianie. Kolory ciemne, nasycone, wpadające w wiśnię po kilku latach pojaśnieją i nabiorą odcienia pomarańczy. Kolory jasne, naturalne, w tym bardzo popularny obecnie kolor biały lub bielony (zwłaszcza bielony dąb) pożółkną. Największymi zmianami odcienia charakteryzują się meble w okleinie z orzecha amerykańskiego i dębowe. Duże znaczenie ma przy tym wystawienie powierzchni mebli na działanie światła słonecznego – meble mogą zmienić kolor na jaśniejszy.

MÓJ MEBEL RÓŻNI SIĘ OD PRÓBKI

Często zdarza się, że próbka, którą Państwo otrzymali, różni się kolorem od mebla właściwego. Nie jest do wada techniczna i nie należy się tym martwić oraz nie jest to podstawą do reklamacji. W miarę upływu czasu meble również nabiorą innego odcienia i dojdą w końcu do takiego efektu, jakiego Państwo oczekują. Co ważne, w którymś momencie proces zmiany odcienia się zatrzyma.

USŁOJENIE

Najwięcej kłopotu kupującym sprawia usłojenie zamawianych mebli. W zależności od wybranej okleiny można spotkać się z następującą sytuacją: stół na ekspozycji w salonie miał blat w drobne, równe słoje, zaś wykonany stół charakteryzuje się usłojeniem szerokim lub nieregularnym.

USŁOJENIE JEST INNE NIŻ ZAMAWIANE – CZY TO WADA?

Fornir to okleina naturalnego pochodzenia, zachowuje więc właściwości drewna. Producent jest zobowiązany do wyboru okleiny w odpowiednim gatunku, jednak 1. klasa jakości forniru nie określa jej własności estetycznych, lecz głównie użytkowe i jakościowe.

Producent nie jest w stanie zagwarantować Ci, jaki wzór usłojenia będzie charakteryzował zamówione przez Ciebie meble. Urozmaicony rysunek to cecha drewna i forniru i zazwyczaj nie podlea ewentualnym reklamacjom. 

Jeśli będziesz odpowiednio dbać o meble w fornirze, zachowają swoje piękno na lata. Na co należy zwracać uwagę i na co uważać?

zarysowania – najbardziej podatna na zarysowania jest okleina z płyt egotycznych, czyli palisander indyjski, palisander eldorado, limba, bubinga, azamaque oraz drewno tygrysie . Jest tak dlatego, ponieważ jest ona całkowicie gładka – nie ma porów jak np. dąb. Jest jednocześnie delikatna. Zadaniem lakieru pokrywającego powierzchnię jest maksymalna ochrona przed uszkodzeniami, ale proszę pamiętać, , że każdy przedmiot z czasem użytkowania się niszczy. Dlatego warto korzystać z obrusa, podkładek czy mat pod talerze i kubki. Nawet talerz przesunięty po blacie stołu może pozostawić po sobie drobne ryski.

W zależności od stosowanego lakieru i okresu przechowywania mebli w fabryce, lakier może nabierać swych pełnych właściwości ochronnych do 30 dni. Tuż po rozpakowaniu mebli w domu, użytkuj ich „oszczędnie” przez pierwsze 2 tygodnie (dotyczy to mebli wykonanych na zamówienie).

czyszczenie – wystrzegaj się używania popularnych środków czyszczących dostępnych na rynku. Prawda o nich jest taka, że powodują wysokie natłuszczenie powierzchni mebli, co w konsekwencji prowadzi do odbarwień i trwałych zmian w składzie chemicznym lakieru. Jeśli zapytasz producenta o polecany środek czyszczący, to najprawdopodobniej zaleci Ci czystą miękką ściereczkę i czystą wodę. Ewentualnie bardzo słaby roztwór z szarego mydła.

nasłonecznienie – jak już wspominaliśmy powyżej, meble fornirowane charakteryzują się wysoką podatnością na wpływ czynników zewnętrznych, zwłaszcza światła. Dlatego w pierwszych miesiącach użytkowania prosze nie pozostawiać na stałe np. wazoników, serwetek, figurek. Po 2-3 miesiącach po takiej ozdobie pozostanie stały ślad na powierzchni w postaci odbarwienia. 

zawilgocenia – niebezpieczne zwłaszcza dla mebli dębowych i w okleinie dębowej z racji porowatości surowca. Czyszcząc meble zawsze należy  wycierać je do sucha. Należy natychmiast pozbyć się rozlanego płynu. 

Zbyt długie zawilgocenie powierzchni forniru prowadzi do powstania bąbli i wybrzuszeń. Producent nie ma obowiązku przyjęcia reklamacji na taką wadę.

odparzenia – powstaną, gdy na blacie postawi się gorące naczynie. Stosowanie podkładek pod naczynia całkowicie eliminuje ryzyko powstania odparzeń. Warto również zaznaczyć, że wielu producentów stosuje obecnie lakiery, które uodporniają fornir na działanie wysokiej temperatury. Zastrzegają jednak, że odporność dotyczy jedynie zdroworozsądkowego użytkowania – czyli gorący kubek czy talerz tak, rozgrzany garnek nie.

UNIKALNOŚĆ I TRWAŁOŚĆ

Bezsprzeczną zaletą mebli drewnianych i fornirowanych jest ich unikatowość. Dzięki temu, co może wydawać się kłopotliwe – czyli naturalne własności surowca – zyskujemy produkt, którego nikt inny nie ma.

Nie dziękuje
Image Newletter